Najważniejsze zmiany w 2017 roku

vat w budownictwie

Poniżej przedstawiam w telegraficznym skrócie najważniejsze zmiany obowiązujące od stycznia 2017 roku, które mogą być istotne z punktu widzenia prowadzenia działności gospodarczej:

1.       Odwrotne obciążenie na usługi budowlane

Od dnia 1 stycznia dla znacznej części usług budowlanych stosowany będzie mechanizm odwrotnego obciążenia. Będziemy go stosować jeżeli:

  • usługodawcą jest podatnik VAT czynny;
  • usługobiorcą jest podatnik VAT czynny;
  • usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca (art. 17 ust. 1h ustawy o VAT).

2.       Obowiązek płatności za FV za pośrednictwem wyciągu bankowego

Od 1 stycznia 2017 r. nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.
Jeżeli płatność zostanie dokonana kasą to w momencie zapłaty będzie konieczność zmniejszenia kosztów uzyskania lub w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów – zwiększają przychody.
Powyższe dotyczy transakcji powyżej 15.000 zł.

3.   JPK – jednolite pliki kontrolne

Od stycznia 2017 roku mali i średni przedsiębiorcy mają obowiązek wysyłania do Urzędu Skarbowego jednolitego pliku kontrolnego zawierającego rejestr sprzedaży i zakupu VAT – JPK_VAT.
Mały przedsiębiorca to taki który w jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniał mniej niż 50 a więcej niż 9 pracowników a roczny dochód wyniósł powyżej 2 mln euro i nie przekroczył 10 mln euro.
Średni przedsiębiorca to taki który w jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniał miej niż 250 pracowników i nie osiągnął rocznego obrotu ze sprzedaży 50 mln euro.

4.   CIT – podatek dochodowy od osób prawnych

Od stycznia 2017roku dla małych przedsiębiorców stawka podatku dochodowego wyniesie 15%.

5.   Ryczałt

Od stycznia 2017 roku został podniesiony próg przychodów dla przedsiębiorcy rozliczającego się podatkiem zryczałtowanym. Wynosi on 250 tyś euro dla przedsiębiorcy który w 2016 roku nie przekroczył tej kwoty.

Podziel się:

Dodaj komentarz